Siemens

Siemens Kurumsal Teknolojiler Bölümü, Dünyada'ki 14'üncü araştırma geliştirme merkezini Gebze'de açtı

Siemens Kurumsal Teknolojiler Bölümü, Dünyada'ki 14'üncü araştırma geliştirme merkezini Gebze'de açtı

20.10.2009

50 binin üzerinde patent ve dünya çapında yıllık 3.8 milyar Euroluk Ar-Ge harcamaları ile dünya çapında en yenilikçi şirketlerden biri olan Siemens, Ar-Ge konusundaki yatırımlarına Türkiye'de devam ediyor.

190 ülkede faaliyet gösteren Siemens, 8 ülkede faaliyete geçirdiği araştırma-geliştirme (Ar-Ge) merkezlerinin 14'üncüsünü Gebze'de açtı. Gelecek teknolojileri araştırma konusunda önemli bir görevi yerine getirecek ve dünyadaki sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olacak merkezde ilk aşamada 30, 2011 yılı sonunda da 100 kişinin çalışması öngörülüyor. Merkezin faaliyetleri arasında enerji iletim otomasyon sistemleri, enerji üretim yönetimi sistemleri, endüstriyel otomasyon panelleri ve bina otomasyon sistemleri bulunuyor.

Açılış, Siemens A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis ve Siemens Kurumsal Teknolojiler Direktörü Erdem Alptekin'in yanı sıra 17 buluşu ve 24 patentiyle 2008 yılında Siemens tarafından yılda 12 kişiye verilen "Yılın Mucidi 2008 Ödülü"ne layık görülen Dr. Tevfik Sezi'nin katılımıyla gerçekleşti.

Siemens A.Ş. Genel Müdürü Hüseyin Gelis, yaptığı açıklamada, bu departmanın sadece Siemens için değil, Türkiye için de önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayarak, "Siemens Türkiye'nin Ar-Ge merkezlerinden biri seçilmesinin arkasında Türkiye'deki kaliteli mühendislik hizmetleri ve yetkin mühendislik kaynakları bulunmaktadır. Siemens, bu merkezle Türkiye'ye ve yurtdışındaki diğer Siemens şirketlerine rahatlıkla teknoloji geliştirip ihraç edebilme fırsatını verecektir. Siemens Türkiye tarafından bu merkezde geliştirilecek ürünler, Siemens'in faaliyet gösterdiği 190 ülkede pazara sunulmaktadır. " dedi.

Siemens Kurumsal Teknolojiler (CT) Direktörü Erdem Alptekin, bu açılışla Siemens'in faaliyet gösterdiği bölgeler içinde Türkiye'ye verdiği önemi gösterdiğini vurguladı. Türkiye'nin Avrupa'ya yakın coğrafyada potansiyeli en yüksek iş gücü piyasasına sahip olmasının ve Avrupa'ya kültürel ve coğrafi olarak yakın olmasının Türkiye'nin seçiminde etkili olduğunu belirtti. Türkiye'nin Avrupa'daki en genç nüfusa sahip olduğunun ve BRIC (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) ülkelerinden sonra gelişmekte olan en önemli ülke olduğunun altını çizen Alptekin, Siemens Türkiye'nin 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de devam eden başarısının da burada bir Ar-Ge merkezi açılmasında önde gelen etkenler arasında yer aldığını ifade etti.

Alptekin açılış konuşmasında, "Siemens Ar-Ge merkezinin faaliyetleri, Türkiye için ek katma değer artışı sağlamasının yanı sıra, yapılacak araştırma ve geliştirme projeleri sayesinde ülkemize Enerji, Sağlık ve Endüstiriyel teknolojiler alanında çok önemli bilgi transferleri sağlayacaktır. Üniversiteler, araştırma kurumları ve sektörde ortak çalıştığımız firmalarla gerçekleştireceğimiz Ar-Ge projeleriyle, bu bilgi birikiminin Türkiye'ye daha büyük kazanımlar sağlayacağını düşünüyoruz" dedi.

Siemens'in yıllık Ar-Ge bütçesi Türkiye'ninkine eşit

Cirosunun yaklaşık % 5'ini Ar-Ge yatırımları için harcayan Siemens'in 2008 yılı Ar-Ge bütçesi 3.8 milyar euro'yu buluyor. Bu rakam yaklaşık olarak Türkiye'nin Ar-Ge harcamasına eşittir. Tüm dünyadaki faaliyetleriyle Ar-Ge çalışmalarına verdiği önemi gösteren Siemens'te toplam 32.500 Ar-Ge çalışanı bulunuyor.

Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News