Siemens

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Siemens’in Amberg’deki Dijital Fabrikasını Ziyaret Etti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Siemens’in Amberg’deki Dijital Fabrikasını Ziyaret Etti

25.03.2016

TOBB öncülüğünde gerçekleştirilen gezi kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve beraberindeki heyet, Siemens'in, Bavyera eyaletine bağlı Amberg bölgesinde yer alan dijital fabrikasını gezdi. Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis tarafından karşılanan Bakan Işık, yetkililerden hem fabrika hem de Siemens'in Endüstri 4.0 vizyonu hakkında bilgi aldı. Bakan Işık'a ziyaretinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkan Yardımcısı Orkun Hasekioğlu'nun da aralarında yer aldığı heyet eşlik etti.

Bakan Işık konuya ilişkin "Almanya dünyada üretimin en güçlü olduğu merkez. Dijital teknolojide Almanya son 10 yıldır geri kalmaya başlamıştı. Almanya hükümeti ve sanayisi bunu iyi gördü ve sanayi 4.0 projesini başlattı. Bu sayede ABD ve Çin ile olan farkını kapatacak. Siemens de akıllı üretimin en iyi uygulandığı şirketlerden... Bizim de Türkiye'nin geleceğini hazırlayacak bir gündemimiz var buna göre çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 4. sanayi devrimini tribünden izleyen bir ülke olmak istemiyoruz. 4. sanayi devriminde rol alan, 4. sanayi devriminde akıllı üretim sistemlerini geliştiren ülkelerden biri olmak istiyoruz" dedi.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, Endüstri 4.0'ın tüm dünyada endüstrinin geleceğini bugünden şekillendirmeye başlayan bir kavram olduğuna dikkat çekerek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın Endüstri 4.0 konusundaki vizyon ve yaklaşımının Türkiye'yi küresel rekabette bir adım öne geçireceğine inandığını söyledi. Gelis, "Türkiye ekonomisinin ve sanayinin gelişiminde 160 yıldır hem çok önemli bir katkı veren hem de çok yakın bir tanık olan Siemens, endüstrinin 2. ve 3. devrimlerinde ülkemizde aktif rol üstlendi. Hükümetimizin Endüstri 4.0 alanındaki kararlı adımları, Türk sanayisinin geleceği için büyük önem taşıyor. Sayın Bakanımızın bu doğrultudaki değerli katkıları ve Bakanlığın hızlı aksiyonları nedeniyle kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Siemens'in Amberg Fabrikası, endüstrinin geleceğinin bir yansıması

Yaklaşık 1200 personelin çalıştığı Siemens Amberg Fabrikası 1989 yılında kuruldu. Endüstri 4.0 vizyonu ile yapılan ve sürekli geliştirilen 10.000 m²'lik üretim alanına sahip fabrika, kurulduğu günden bu yana üretim kapasitesini 8 katına çıkarttı. Fabrikadaki iş süreçlerinin yüzde 75'lik bölümü makineler ve bilgisayarlarla yürütülüyor; işin yüzde 25'i insanlar tarafından yapılıyor. Fabrikada 1000'in üzerinde ürün çeşidi üretilebiliyor.

Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News