Siemens

Siemens, Akıllı Şebekelerdeki Deneyimini ICSG İstanbul 2016 Katılımcılarıyla Paylaştı

Siemens, Akıllı Şebekelerdeki Deneyimini ICSG İstanbul 2016 Katılımcılarıyla Paylaştı

20.04.2016

Akıllı şebekeler ve şehirler alanındaki araştırmacıları, uygulayıcıları, geliştiricileri ve kullanıcıları uluslararası bir platformda bir araya getiren ICSG Uluslararası Akıllı Şebekeler Kongresi'nin dördüncüsü, 20-21 Nisan tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Kapsamında bir fuarın da yer aldığı etkinlik, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın himayelerinde, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, T.C. Ekonomi Bakanlığı, UGETAM ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi desteğiyle düzenlendi.

ICSG 2016'nın öne çıkan konuları; Akıllı Elektrik Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Gaz Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Su ve Atık Su Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Ulaşım Şebekeleri ve Sistemleri, Akıllı Şehirler ve Binalar oldu.

Akıllı şebeke teknolojilerinin gelişimi için dünya genelinde pek çok çalışmaya imza atan Siemens de bu alandaki deneyimini ve yenilikçi yaklaşımını, ICSG İstanbul 2016 Fuarı'ndaki 37-38-39 numaralı standlarında tanıttığı verimli akıllı şebeke sistem ve çözümlerini ile ziyaretçilere aktardı. Ayrıca Siemens AG İş Geliştirme Yöneticisi Thomas Kijftenbelt, Akıllı Şebekelerde Teknolojik Çözümler ve Geleceğe Yatırım oturumunda bir konuşma yaptı.

Siemens, Akıllı Şebekeleri Türkiye'de geliştiriyor!

Çağımızın enerjiye yönelik yeni problemlerinin çözümleri, yeni yaklaşım ve teknolojileri gerektiriyor. Akıllı şebekeler, elektrik, tesis ya da bina sistemlerinin şebekeye kesintisiz entegrasyonunu sağlayarak, birçok farklı açıdan tüm paydaşlar için katma değer yaratan yaygın çözümlerin geliştirilmesini mümkün kılıyor. Enerjinin üretiminden dağıtım ve iletimine kadar enerji dönüşüm zincirinin tümünü kapsayan ve entegre çözümler sunan Siemens Akıllı Şebekeler, yeni şebekeler kurmanın yanı sıra mevcut enerji şebekelerinin gelecekteki ihtiyaçlara adaptasyonunu, modernizasyonunu ve geliştirilmesini sağlıyor.

Dünya üzerinde Akıllı Şebekelerin gelişimi için dört farklı merkez belirleyen Siemens'in bu merkezlerinden biri Türkiye'de bulunuyor. Dijital Şebekeler çözümlerini Türkiye'de geliştiren Siemens, var olan altyapıyı daha akıllı ve otomatize ederek, insan hatalarından arındırarak, daha verimli kullanabilmeye odaklanıyor. Bu merkezde geliştirilen teknolojilerin zaman içinde Siemens'in faaliyet gösterdiği 190 ülkede kullanılmaya başlaması hedefleniyor.

Siemens Enerji Yönetimi Bölümü içerisinde yer alan Dijital Şebekeler öncelikle, anahtar teslim projelerde kontrol merkezlerinin tesisi, trafo merkezlerinin sisteme entegrasyonu ve SCADA, Dağıtım Yönetimi Sistemleri (DMS), Kesinti Yönetim Sistemi (OMS) sistemleriyle haberleşmenin kurulmasını sağlıyor. Siemens'in SCADA çözümünün Akıllı Şebekelere uyarlanmasıyla elde edilen avantajlar iletim şirketlerinde de etkisini gösteriyor. Süreci daha etkin yönetme şansı elde eden iletim şirketleri, kayıp kaçak oranlarının azaltımı başta olmak üzere pek çok fayda sağlayabiliyor. IT entegrasyonlarının yanı sıra fiziksel haberleşme de sağlayan Siemens dijital şebeke çözümleri, trafo merkezleriyle canlı ve hızlı bir haberleşme sağlıyor. RTU (Uzak Terminal Birimi) cihazlarıyla sahada gerçekleşen duruma ilişkin bilgiye anında ulaşıp kontrol merkezindeki operatöre iletiyor.

Siemens PLC çözümleri maliyeti düşürüyor

Birçok işletme tarafından veri iletimi için kullanılan Siemens Powerline Haberleşmesi, PLC çözümlerinin dağıtım şebekelerinde tesise ait altyapıyı kullanması, haberleşme kanallarında işletme maliyetlerini düşürüyor. PLC çözümleri özellikle herhangi bir haberleşme ortamının olmadığı yerlerde oldukça önemli bir görev üstleniyor.

Yüksek ve orta gerilim şebekeleri içinse modemler, kuplör birimleri, kurulum malzemeleri ve bir ağ yönetim sistemiyle entegre çalışan Powerlink çözümleriyle, tüm elektro-mekanik kurulum koşullarında basit ve hızlı kuruluma olanak sağlıyor. Siemens'in Geniş Band PLC (BPL) çözümü, orta ve alçak gerilimde sağlam ve güvenilir IP-tabanlı bir haberleşme alt yapısı oluşturmaya imkân tanıyor.

Siemens, elektrik sistemlerine sunduğu dünyanın en güvenilir haberleşme çözümlerini kısıtlamalı kritik süreçleri yerine getirebilecek veri yolu ile donatıyor. Siemens yedekli ağ tasarımları, uygulamaların sürekliliğini güvence altına alıyor ve kesintisiz çalışma sağlayarak zor çevre koşullarında dahi sürekliliğinden ödün vermiyor. IEEE 1588 standardına uygun geliştirilen ürünler, zaman bağımlı ve kısıtlamalı kritik süreçleri yerine getirebilecek veri yolu ile donatılıyor.

Dijital Şebekeler, telekontrol, trafo otomasyonu, telekomünikasyon ekipmanı ve bunların entegrasyonu da dâhil olmak üzere Ulusal ve Bölgesel Kontrol Merkezlerine yönelik çözümler sunan Siemens şebeke çözümlerinin kilit yetkinlik alanları arasında;

 • Enerji Yönetimi Sistemleri – EMS,
 • Dağıtım Yönetimi Sistemleri – DMS,
 • Geliştirilmiş Dağıtım Yönetim Sistemi – ADMS,
 • Üretim Yönetimi Sistemleri – GENCO,
 • Enerji Piyasası Yönetimi Sistemleri – EMM,
 • Dikey entegre tesisler için Kontrol Merkezleri,
 • Raylı Sistemler için Kontrol Merkezleri,
 • Endüstriyel elektrik tedariki için Kontrol Merkezleri,
 • Kontrol Merkezi ve Yardımcı Trafolar arasında iletişim sistemi,
 • Trafo, inşaatlarda uyumlandırma çalışmaları,
 • Kurulum ve hizmete alma,
 • Müşteri eğitimi ve
 • Satış Sonrası Hizmet & Servisler bulunuyor.
Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News