Siemens

Siemens Türkiye, tedarikçilerine özel finansman programını duyurdu

Siemens Türkiye, tedarikçilerine özel finansman programını duyurdu

30.01.2018

Siemens Türkiye, gelenekselleşen Tedarikçi Günü'nün yedincisini 30 Ocak 2018 tarihinde Conrad İstanbul Bosphorus'ta "İz Bırak" mottosuyla gerçekleştirdi. Türkiye'nin önde gelen satın alma ve satış profesyonellerini bir araya getiren etkinlikte Siemens Türkiye, Tedarikçi Finansmanı Programı'nın da duyurusunu yaptı.


Siemens tedarikçilerine finansman kolaylığı

Türkiye'deki 162 yıllık tarihi boyunca pek çok ilke, yeniliğe ve başarıya imza atan Siemens Türkiye, sanayi alanında Tedarikçi Finansmanı Programı'nı hayata geçiren öncü şirketlerden biri oldu. Garanti Bankası iş birliği ile yürütülecek program sayesinde başta KOBİ'ler olmak üzere Siemens Türkiye'nin tedarikçileri Türk Lirası alacaklarını erken tahsil etme, nakit akışlarını düzenleme ve kısa vadede finansman sağlama imkânlarına sahip olacak. Program, tedarikçilerin dijital dünyaya kolay ve hızlı şekilde entegre olmalarına imkân sağlarken, maliyet avantajıyla da tedarikçilerin işlerini geliştirmelerine, bu sayede Türkiye ekonomisinin güçlenmesine katkıda bulunuyor.


Siemens Tedarikçi Finansmanı Programı'na https://perge.siemens.com.tr/scf/ portalından Siemens Türkiye'nin tüm tedarikçileri ulaşabilir.


Programın sağlayacağı fayda sayesinde tedarikçileriyle uzun vadeli ve sürdürülebilir ilişkinin temellerini güçlendireceklerini söyleyen Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal, "Bu iş birliği ile tedarikçilerimizin finansal ihtiyaçlarını cazip şartlarda sağlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Siemens Türkiye Finans Bölümümüz ile başlattığımız bu programla tedarikçilerimiz finansal yapılarını güçlendirirken aynı zamanda ülkemizin ekonomisine katkılarını artıracaklar" dedi.


Siemens Tedarikçi Günü'nde değişimin ve dijitalleşmenin vurgusu

7. Siemens Tedarikçi Günü'nde global satın almanın ve tedarik zincirindeki dijitalleşmenin önemi de vurgulandı. Etkinlik kapsamında düzenlenen panellerde Siemens'in globaldeki ve Türkiye'deki üst düzey yetkilileri, Türk tedarikçilere Siemens AG'nin global tedarikçileri olmaları ve satın alımlardaki paylarını artırmaları yönünde destek olacak yol haritalarını sundu.


Etkinlik, Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal'ın açılış konuşmasıyla başladı. 1920 yıllarda şirketlerin ortalama 67 yıllık yaşam döngülerinin bugün ortalama 15 yıla indiğini, dolayısıyla şirketlerdeki satın alma ve tedarikçi yapısının dünya standartlarına gelmesinin Siemens Türkiye için önemini vurgulayan Günal, "Türkiye'deki KOBİ'lerin yüksek standartlara sahip olması ve dijitalleşmeye ayak uydurabilmeleri ülkemiz için büyük önem taşıyor. 162 yıldır Türkiye'de faaliyet gösteren bir şirket olarak hem tedarikçilerimizin çağdaş değişime odaklanarak standartlarını yükseltmeyi hem de yeni dijital dünya ve ekonomi için kendilerine rehberlik etmeyi hedefliyoruz. Siemens AG yalnızca 2017 mali yılında dünya genelinde yaklaşık 43 milyar Euro'luk toplam satın alma hacmine imza attı. Türkiye'deki tedarikçilerin ve KOBİ'lerin Siemens AG'nin global tedarikçisi olabilmelerini sağlamak ve bu pastadan aldığı payı artırmak ana hedeflerimizden biri" şeklinde konuştu.


Açılış konuşmasının ardından etkinlik, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO'su Thomas Kolbinger, Siemens Türkiye Dijital Fabrika, Proses Endüstrileri ve Sürücüler Divizyonları Ülke Direktörü Kerim Oal, Siemens EMEA Bölgesi Tedarik Zinciri Lideri Peter Hinteregger ve Ulaşım Bölümü Global Satın Alma Lideri (CPO) Rainer Straub'un katılımlarıyla düzenlenen, "Siemens 2020 Hedefleri ve Küresel Tedarik Yönetimi" paneliyle devam etti. Tuğrul Günal'ın moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Siemens Türkiye'nin 162 yıllık geçmişinin önemine değinilerek, 2020 Hedefleri'ne bağlı olarak farklı sektörlerdeki yeni projeler, küresel tedarikçi olabilme imkânları, iş birliğinin önemi, dijitalleşme, inovasyon ve kadın girişimcilerin ülke ekonomimize yaratabileceği katma değer konuları ele alındı.


Bu yılki etkinliğin konuk konuşmacısı Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise, "Ekonomi, Bilim ve Gelecek" başlıklı konuşmasında katılımcılarla geleceğe yönelik öngörülerini paylaştı.


Siemens Healthineers Tedarik Zinciri Yöneticisi Yeliz Albayrak moderatörlüğünde Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Şevket On, Siemens Gamesa Tedarik Zinciri Birim Yöneticisi Necmettin Aslan ve Siemens Türkiye Enerji Yönetimi Orta Gerilim ve Sistemleri Birim Yöneticisi Sinan Bubik, sağlık ve enerji sektöründeki üretim ve dağıtım konularını tartıştılar. Ardından Siemens Maliyet Mühendisliği Global Program Yöneticisi Michael Klinger, "Tedarik Zincirinde İnovasyon" başlıklı sunumunda maliyet avantajı yaratmak amacıyla ürün maliyet ve tasarımlarının değerlendirilmesine yönelik bilgiler aktardı. Etkinlik, toplam 11 kategoride verilen "Yılın Tedarikçileri" ödül töreni ile sona erdi.


Siemens'ten 400 milyon Euro'yu aşan alım

Siemens AG, 2017 mali yılında dünya genelinde yaklaşık 43 milyar Euro'luk satın alma hacmine imza attı. Siemens AG, Türkiye'deki yerel tedarikçilerinden ise toplam satın almasını son birkaç yıl içinde 60 milyon Euro'dan yaklaşık 80 milyon Euro'ya çıkardı. Siemens Türkiye ise, 2017 mali yılında, büyük çoğunluğu Türkiye'den olmak üzere yakın coğrafyayı da kapsayan bölgeden 400 milyon Euro'nun üzerinde satın alma gerçekleştirdi.

Siemens'in satın alımı içinde Türk tedarikçilerinin payının artması, özellikle KOBİ'lerin gelişmesini, Ar-Ge'ye verilen önemin artmasını, kurumsal yapıların gelişmesini ve rekabetçiliklerinin artmasını sağlıyor. Bu doğrultuda Siemens Türkiye, tedarikçileri, tüm süreçlerini dijitalleştirerek global satın alımların içindeki paylarını artırmaları için teşvik ediyor.


Siemens hakkında:

Siemens AG (Berlin ve Münih), 170 yıldır mühendislikte mükemmellik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik yönleriyle öne çıkan uluslararası bir teknoloji şirketidir. Dünya çapında faaliyet gösteren şirket, elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalleşme alanlarına odaklanmaktadır. Enerji ve kaynakları verimli kullanan teknolojileri ile dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Siemens, verimli enerji üretimi ve enerji iletimi çözümleri tedarikinde lider konumda bulunmaktadır. Siemens ayrıca altyapı çözümleriyle endüstri için otomasyon, sürücü ve yazılım çözümlerinde öncülük etmektedir.

Şirket, bunun yanında önemli tıbbi görüntüleme sistemleri (bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans vb.) tedarikçilerindendir ve laboratuvar diagnostiği ile birlikte klinik IT alanlarında da lider konumdadır.

30 Eylül 2017 tarihinde sona eren 2017 mali yılında şirketin elde ettiği toplam gerçekleşen satış geliri 83 milyar Euro, net kârı ise 6,2 milyar Euro'dur. Eylül 2017 sonu itibariyle Siemens'in dünya genelindeki toplam çalışan sayısı yaklaşık 372 bindir. Ayrıntılı bilgi için www.siemens.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News