Siemens

20. Siemens Opera Yarışması’nı kazanan genç opera sanatçıları belli oldu

20. Siemens Opera Yarışması’nı kazanan genç opera sanatçıları belli oldu

10.05.2018

Türkiye'yi dünya opera sahnelerinde temsil edecekler!Bu yıl 20'ncisi düzenlenen Siemens Opera Yarışması'nı kazanan genç opera sanatçıları belli oldu. Türkiye'nin tek ulusal opera yarışması konumundaki Siemens Opera Yarışması'nın bu yılki finalinde Barış Yavuz jüri tarafından birinci seçildi. Sanatçılara dünya sahnelerinin kapılarını aralama fırsatı sunan yarışmada, Beren Kader Fidan ikinci ve Berk Dalkılıç ise üçüncü oldu.


Siemens Türkiye tarafından Türkiye'deki genç opera sanatçılarını dünya sahneleri ile tanıştırmak amacıyla düzenlenen Siemens Opera Yarışması'nı kazanan genç opera sanatçıları açıklandı. Bu yıl 20'ncisi gerçekleştirilen ve toplam 26 kişinin katıldığı yarışmanın finali 9 Mayıs'ta İstanbul'da Pera Palas Hotel'in tarihi balo salonunda düzenlendi. Türkiye'nin tek ulusal opera yarışması konumundaki Siemens Opera Yarışması'nda genç sanatçı Barış Yavuz jüri tarafından birinci seçilirken, Beren Kader Fidan ikinci ve Berk Dalkılıç ise üçüncülüğe değer görüldü.


Siemens Türkiye'nin "Yaşam için müzik, yaşam için yenilikçi zeka" yaklaşımıyla düzenlediği Siemens Opera Yarışması'nda dereceye giren adaylar dünya sahnelerinde yer alma fırsatının yanında başarılarını çeşitli ödüller ile taçlandırdı. Bu yıl yarışmada birinci olan genç opera sanatçısı Barış Yavuz, Almanya'daki Karlsruhe Operası'nda bir yıllık burs ve Goethe-Institut İstanbul'da 4 aylık Almanca bursu kazandı. Yarışmanın ikincisi Beren Kader Fidan, Avusturya Salzburg Mozarteum Müzik Akademisi'nde 6 aylık burs ve Goethe-Institut İstanbul'da 2 aylık Almanca bursu kazandı. Üçüncü olan Berk Dalkılıç ise 2 bin Euro'luk ödülün sahibi oldu.


Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis ödül töreninde yaptığı konuşmada, "Siemens Türkiye olarak hayata değer ve anlam katan faaliyetlere büyük önem veriyoruz. Özellikle teknolojiyi, eğitimi ve toplumsal anlamda sürdürülebilirliği destekliyoruz. Bu yaklaşımımızın en önemli boyutlarından biri ise sanata verdiğimiz destek. Bu sene Siemens Opera Yarışması'nın 20.yılını kutluyoruz. Hem gençlerimizin potansiyellerini geliştirmelerine yardımcı olmaktan hem de Türkiye'nin bu alandaki potansiyelini ve sesini yurt dışında duyurmaya katkıda bulunmaktan dolayı büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Siemens olarak Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmaya, gençleri ve onların eğitimlerini hedefleyen projeleri desteklemeye devam edeceğiz" dedi.


Prof. Yekta Kara gibi operanın önemli isimleri jüri koltuğunda


Prof. Yekta Kara'nın başkanlığındaki Siemens Opera Yarışması jürisinde, Siemens Sanat Programı Direktörü ve Karlsruhe Hochschule Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Stephan Frucht, Karlsruhe Operası Genel Müdürü Peter Spühler, Hamburg Devlet Operası Sanat Yönetmeni Tillmann Wiegand ve Siemens Türkiye CSO'su Esra Kent gibi önemli isimler yer aldı.


20. Siemens Opera Yarışması'nda dereceye girenler;


Siemens Opera Yarışması Birincisi – Barış Yavuz


Siemens Opera Yarışması İkincisi – Beren Kader Fidan


Siemens Opera Yarışması Üçüncüsü – Berk Dalkılıç


Siemens Türkiye hakkında:


1847 yılında Werner von Siemens tarafından Almanya'da temelleri atılan Siemens, Türkiye'de 162 yıldır faaliyet göstermektedir. Siemens Türkiye, teknolojiye olan tutkusu ve köklü birikimiyle; enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ve sağlık sektörlerine öncülük eden çalışmalara imza atmaktadır. 3 binden fazla çalışanı bulunan Siemens Türkiye, dolaylı olarak ise 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Siemens Türkiye'de kadın çalışan oranı %24,5'dir.


Siemens Türkiye, ülke ekonomisine, doğrudan, dolaylı ve teşvik edilen olmak üzere 3,2 milyar TL tutarında katkı sağlamaktadır (PriceWaterhouse Coopers 2016 Raporu).


Merkezi İstanbul Kartal'da bulunan Siemens Türkiye, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa'daki ofisleri, Gebze'deki Entegre Üretim Tesisleri ve Ankara ODTÜ'de yer alan Teknokent ofisleri ile hizmet vermektedir.


Siemens Opera Yarışması


Siemens Türkiye, 1998 yılından bu yana, yılda bir kez Türkiye'nin ilk ve tek ulusal opera yarışması olan "Siemens Opera Yarışması"nı düzenliyor. Siemens Opera Yarışması'nı kazanan gençler, bursla gittikleri ülkelerde dünyanın en ünlü opera sanatçıları ile çalışma fırsatı yakalıyor, yurt dışında konserler veriyor, Avrupa'nın önde gelen operalarında roller üstleniyor ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ediyorlar.


Bugüne kadar Opera Yarışması kapsamında 100'den fazla genç yeteneğe burs ve ödül sağlandı. Bu yarışma Siemens dünyasında da bir ilk. Türkiye'de düzenlenmeye başladıktan sonra Fransa ve Amerika'da da benzer bir yarışma başlatıldı. Siemens Sanat dünya genelinde müzik, güzel sanatlar ve kültürel eğitim alanlarında sürdürülebilir projeler ortaya konulmasına aktif destek sunuyor.Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News