Siemens

Semiha Berksoy Özel Ödülü Siemens’in!

Semiha Berksoy Özel Ödülü Siemens’in!

20.06.2018

Türkiye'nin tek ulusal opera yarışması olan Siemens Opera Yarışması 20. yılında büyük bir onur yaşadı. Genç opera sanatçılarını dünya sahnelerine taşımayı hedefleyen Siemens Opera Yarışması, Semiha Berksoy Vakfı tarafından verilen opera dünyasının en önemli ve prestijli ödüllerinden biri olan 'Semiha Berksoy Özel Ödülü'ne layık görüldü.


Cumhuriyet tarihinin ilk kadın opera sanatçısı Semiha Berksoy adına kızı Prof. Zeliha Berksoy tarafından kurulan Semiha Berksoy Vakfı, sanata destek vermeye devam ediyor. Vakfın 2009 yılından bu yana düzenlediği Semiha Berksoy Vakfı Opera Ödülleri'nin bu yılki sahipleri belli oldu. Siemens Türkiye'nin, "Yaşam için müzik, yaşam için yenilikçi zeka" mottosuyla düzenlediği Siemens Opera Yarışması, Semiha Berksoy Özel Ödülü'ne layık görüldü. Genç opera sanatçılarını dünya sahnesine taşımayı hedefleyen ve bu yıl 20'nci kez düzenlenen Siemens Opera Yarışması, Türkiye'nin tek ulusal opera yarışması niteliğini taşıyor.

Siemens adına ödülü alan Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, opera dünyasının en önemli ve prestijli ödüllerinden biri olan 'Semiha Berksoy Özel Ödülü'ne layık görülmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Gelis, "Siemens Türkiye, eğitim ve sanat gibi topluma katkı sağlayan alanları önemsiyor. Bu vizyonumuzun en önemli ayağı şüphesiz sanat. Dile kolay, tam 20'nci yılını kutladığımız Siemens Opera Yarışması da bu anlamda bizim için çok değerli. Müziğin gerçekten, Çaykovski'nin de ifade ettiği üzere, 'Tanrı'nın, karanlığın içinde dolaşan insanlığa verdiği en güzel hediye' olduğuna inanıyorum. Bazen başka hiçbir şekilde kurulamayan iletişim köprüleri müzikle, sanatla mümkün oluyor. Biz de özellikle genç sanatçıların gelişimine verdiğimiz önem doğrultusunda bu alana katkı sunmayı sürdürecek, ülkemizin potansiyelini uluslararası platformlara taşıma gayemizi devam ettireceğiz. Semiha Berksoy Özel Ödülü'ne değer görülmemiz bu yöndeki motivasyonumuzu daha da artırdı. Siemens Türkiye'yi bu ödüle layık gören jüri üyelerine teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.


Siemens Türkiye hakkında:

1847 yılında Werner von Siemens tarafından Almanya'da temelleri atılan Siemens, Türkiye'de 162 yıldır faaliyet göstermektedir. Siemens Türkiye, teknolojiye olan tutkusu ve köklü birikimiyle; enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ve sağlık sektörlerine öncülük eden çalışmalara imza atmaktadır. 3 binden fazla çalışanı bulunan Siemens Türkiye, dolaylı olarak ise 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Siemens Türkiye'de kadın çalışan oranı %24,5'dir. Siemens Türkiye, ülke ekonomisine, doğrudan, dolaylı ve teşvik edilen olmak üzere yılda 3,2 milyar TL tutarında katkı sağlamaktadır. (PriceWaterhouse Coopers 2016 Raporu) Merkezi İstanbul Kartal'da bulunan Siemens Türkiye, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa'daki ofisleri, Gebze'deki Entegre Üretim Tesisleri ve Ankara ODTÜ'de yer alan Teknokent ofisleri ile hizmet vermektedir.


Siemens Opera Yarışması hakkında:

Siemens Türkiye, 1998 yılından bu yana, yılda bir kez Türkiye'nin ilk ve tek ulusal opera yarışması olan "Siemens Opera Yarışması"nı düzenliyor. Siemens Opera Yarışması'nı kazanan gençler, bursla gittikleri ülkelerde dünyanın en ünlü opera sanatçıları ile çalışma fırsatı yakalıyor, yurt dışında konserler veriyor, Avrupa'nın önde gelen operalarında roller üstleniyor ve Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ediyorlar. Bugüne kadar Opera Yarışması kapsamında 100'den fazla genç yeteneğe burs ve ödül sağlandı. Bu yarışma Siemens dünyasında da bir ilk. Türkiye'de düzenlenmeye başladıktan sonra Fransa ve Amerika'da da benzer bir yarışma başlatıldı. Siemens Sanat dünya genelinde müzik, güzel sanatlar ve kültürel eğitim alanlarında sürdürülebilir projeler ortaya konulmasına aktif destek sunuyor.


Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News