Siemens

Geleceğin kadın mühendislerine Siemens Türkiye desteği

Geleceğin kadın mühendislerine Siemens Türkiye desteği

23.06.2018

Çalışanları arasında kadın mühendis oranı şirket genelinde yüzde 21, AR-GE'de ise yüzde 35'e ulaşan Siemens Türkiye, 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü'nü anlamlı bir projeyle kutluyor.


UNESCO kararıyla dünya genelinde kutlanan '23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü' mühendislik yapan kadınlara dair farkındalık arttırmak ve geleceğin kadın mühendisleri için kariyer fırsatları yaratmayı amaçlıyor.


Uluslararası bir teknoloji ve inovasyon şirketi olan Siemens Türkiye, işe katılımda cinsiyet eşitliğini savunarak kadın mühendislerin istihdamına önem veriyor. Çeşitliliği temel değerleri arasında konumlandıran ve bu sayede kadın mühendis oranı şirket genelinde yüzde 21'e, AR-GE'de ise yüzde 35'e ulaşan Siemens Türkiye, hem Türkiye'de hem de dünya genelinde ortalamaların üstünde bir profil çiziyor. Siemens Türkiye, cinsiyet eşitliği anlayışını kurumsal kültürünün önemli bileşenlerinden biri olan sürdürebilirlik ile birleştirerek eğitim ve kadınların toplum hayatında güçlendirilmesine odaklanan çalışmalar yürütüyor.


Mühendis adaylarına gönüllü mentorluk desteği

Siemens Türkiye, kadınların mühendislik alanındaki varlığını artırmak için üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan kız öğrencilere mentorluk desteği sunuyor. Gönüllülük esasıyla projeye destek veren ve sayıları her geçen gün artan Siemens Türkiye'nin kadın mühendisleri, mühendislik okuyan kız öğrencilerin teorik bilgilerini, deneyime ve pratiğe dayalı çalışmalarla destekliyor. Siemens Türkiye projeyi, ülkemizin önde gelen STK'larından biri olan Türk Eğitim Vakfı (TEV) ile kurduğu iş birliği ile de güçlendiriyor. Bu kapsamda geleceğin kadın mühendislerine hem maddi destek hem de mentorluk katkısı sunuyor.


"Eşitsizliği kaldırmak bizlerin sorumluluğunda"


Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, 23 Haziran Uluslararası Kadın Mühendisler Günü için yaptığı açıklamada, mühendislik alanındaki cinsiyet ayrımına dikkat çekerek, "Ülkemizde ne yazık ki mühendislik kadınlar için dezavantajlı olarak değerlendirilen meslek gruplarının başında geliyor. Bu dezavantajı yaratan nedenleri ortadan kaldırmak ise bizlerin sorumluluğunda bulunuyor. Siemens Türkiye olarak ulusal ve uluslararası ortalamaların üzerinde profil çizen kadın mühendis oranlarımızla bu konuda örnek teşkil etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz" dedi.


Siemens Türkiye'nin geçmişten bugüne fırsat eşitliğini ve çeşitliliği savunduğunu hatırlatan Hüseyin Gelis, kadın çalışan ve kadın mühendis sayısını yükseltmek, bununla birlikte ülkemize daha fazla kadın mühendis kazandırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, özellikle şirket genelinde uyguladıkları gönüllü mentorluk projesinin önemine dikkat çekti. Gelis, bu projeye destek veren Siemens Türkiye'nin kadın mühendislerinin sayılarının her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.


Siemens Türkiye hakkında:


1847 yılında Werner von Siemens tarafından Almanya'da temelleri atılan Siemens, Türkiye'de 162 yıldır faaliyet göstermektedir. Siemens Türkiye, teknolojiye olan tutkusu ve köklü birikimiyle; enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ve sağlık sektörlerine öncülük eden çalışmalara imza atmaktadır. 3 binden fazla çalışanı bulunan Siemens Türkiye, dolaylı olarak ise 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Siemens Türkiye'de kadın çalışan oranı %24,5'tir.


Siemens Türkiye, ülke ekonomisine, doğrudan, dolaylı ve teşvik edilen olmak üzere yılda 3,2 milyar TL tutarında katkı sağlamaktadır. (PriceWaterhouse Coopers 2016 Raporu)


Merkezi İstanbul Kartal'da bulunan Siemens Türkiye, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa'daki ofisleri, Gebze'deki Entegre Üretim Tesisleri ve Ankara ODTÜ'de yer alan Teknokent ofisleri ile hizmet vermektedir.


Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News