Siemens

Dubai Airports’un çevresel ayak izi görünmez oluyor

Dubai Airports’un çevresel ayak izi görünmez oluyor

09.07.2018

Dubai Airports ve Siemens yaptıkları iş birliği ile enerji tasarrufunda büyük bir adım atıyor. Siemens Bina Teknolojileri sayesinde dev havalimanının karbon emisyonları yılda 25 bin ton azalırken, yılda 50 gigawatt elektrik ve 21 milyon galon su tasarrufu sağlanacak. Otomasyon sistemlerinden gelen verilerin analizi sayesinde hem çevresel ayak izi azalacak hem de finansal iyileşme sağlanacak.


Dubai Airports, tesislerinde yılda yaklaşık olarak yüzde 20 enerji tasarrufu sağlamak için Siemens Bina Teknolojileri veri analizi ve akıllı bina teknolojisinden faydalanacak. 7 yıl boyunca Siemens tarafından uygulanacak enerji verimliliği çözümleri, Dubai Uluslararası Havalimanı'nın (DXB) 1, 2 ve 3 numaraları terminallerinin yanı sıra B terminal salonunda hayata geçirilecek. Özellikle hava ve su sistemlerine odaklanan proje ile CO2 emisyonlarının yaklaşık 25 bin ton azaltılması, yılda 50 gigawatt saat elektrik ve 21 milyon galon su tasarrufu sağlanması hedefleniyor.


ÇEVRESEL AYAK İZİ KÜÇÜLECEK

Dubai Airports'un her iki havaalanında da çevresel ayak izini küçültmeye yönelik kapsamlı enerji tasarrufu stratejinin bir parçası olan projede Siemens tarafından oluşturulan programlar dikkat çekiyor. Frekans sürücüleri, paneller, sensörler, akıllı kontrol sistemleri, enerji ölçümü ve su verimliliği teçhizatı da dahil olmak üzere pek çok fiziksel ve dijital teknoloji özel bir enerji optimizasyonu planı olarak öne çıkıyor. Sistem sayesinde hava ve su sistemlerinde uygulanacak klima santrallerinin, soğuk su sisteminin, temiz hava tesisinin ve ikincil temiz hava, besleme ve egzoz fanı sistemlerinin optimizasyonu sağlanacak.


FİNANSAL İYİLEŞME SAĞLAYACAK

Tesis yönetimi stratejilerinin temelinde sürdürülebilirliğin yattığını belirten Dubai Airports'un Altyapı ve Teknolojiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael Ibbitson proje hakkında şu açıklamaları yaptı: "Elde edeceğimiz enerji ve su tasarrufu, bir yandan çevresel ayak izimizi küçültürken diğer yandan da finansal sonuçlarımızı iyileştirmemizi sağlayacak. Uzun süredir iş ortaklığı yaptığımız Siemens işletmemizi ve sistemlerimizi iyi tanıyor. Ayrıca Siemens, vizyonumuzu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz uzmanlık ve teknolojiye de sahip."


FİNANSAL İYİLEŞME SAĞLAYACAK

Tesis yönetimi stratejilerinin temelinde sürdürülebilirliğin yattığını belirten Dubai Airports'un Altyapı ve Teknolojiden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Michael Ibbitson proje hakkında şu açıklamaları yaptı: "Elde edeceğimiz enerji ve su tasarrufu, bir yandan çevresel ayak izimizi küçültürken diğer yandan da finansal sonuçlarımızı iyileştirmemizi sağlayacak. Uzun süredir iş ortaklığı yaptığımız Siemens işletmemizi ve sistemlerimizi iyi tanıyor. Ayrıca Siemens, vizyonumuzu gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz uzmanlık ve teknolojiye de sahip."


Siemens Orta Doğu Bina Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Markus Strohmeier de proje ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: "Dubai Uluslararası Havaalanı'nın teknik altyapısını optimize ederek ve daha kapsamlı kontrol ve veri analizi sağlayarak, sürdürülebilir çevresel ve finansal fayda sunacak önemli kaynak tasarrufları elde edebiliyoruz. Dubai Airports'un kritik bir altyapıyı işlettiğini çok iyi biliyoruz ve bu altyapının en verimli şekilde işlemeye devam etmesini sağlayacak teknolojileri ve uzmanlığı sunma konusunda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz."


7 YIL BOYUNCA SÜRECEK

Siemens projenin tasarım, tedarik, kurulum, devreye alma ve bakım süreçlerinin yanı sıra yedi yıl boyunca da enerji tasarrufu ölçümleri, doğrulaması ve teminatından sorumlu olacak. Projede Siemens'in birincil müşterisi olan Etihad ESCO (Energy Service Company), 2013 yılında Dubai Elektrik ve Su İşleri tarafından, enerji servis şirketleri için performansa dayalı sözleşme pazarı oluşturmak üzere kuruldu. Etihad ESCO binalardaki donanımı iyileştirme, bölgesel soğutma pazarını büyütme, özel sektör için yerel ESCO birimlerinin kapasitesini artırma ve proje finansmanına erişimi kolaylaştırma yoluyla enerji servis şirketleri için performansa dayalı sözleşme pazarı oluşturmayı hedefliyor. Ekim 2017'de Etihad ESCO, Dubai Uluslararası Havaalanı'nın 1, 2 ve 3 numaralı terminalleri ile B terminal salonunun iyileştirilmesi için Dubai Airports ile sözleşme imzaladı.


Abu Dabi'de Şeyh Zayed Camii, Dubai'de ise Atlantis Hotel, Geleceğin 3D-yazıcı Ofisi ve kısa süre önce açılan Dubai Opera Binası gibi pek çok önemli projede akıllı bina teknolojilerini hayata geçiren Siemens, Orta Doğu'da dijital binaların öncülüğünü yapıyor. Siemens Bina Teknolojileri ayrıca dünya genelinde pek çok havaalanı için özel çözümler de üretiyor. Bu projeler arasında New York'taki La Guardia uluslararası havaalanının entegre bina otomasyonu ve yangın güvenliği çözümleriyle modernizasyonu da yer alıyor.


Siemens Türkiye hakkında:


1847 yılında Werner von Siemens tarafından Almanya'da temelleri atılan Siemens, Türkiye'de 162 yıldır faaliyet göstermektedir.


Siemens Türkiye, teknolojiye olan tutkusu ve köklü birikimiyle; enerji, altyapı, elektrifikasyon, otomasyon, dijitalizasyon ve sağlık sektörlerine öncülük eden çalışmalara imza atmaktadır. 3 binden fazla çalışanı bulunan Siemens Türkiye, dolaylı olarak ise 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Siemens Türkiye'de kadın çalışan oranı %24,5'dir.


Siemens Türkiye, ülke ekonomisine, doğrudan, dolaylı ve teşvik edilen olmak üzere 3,2 milyar TL tutarında katkı sağlamaktadır. (PriceWaterhouse Coopers 2016 Raporu) Merkezi İstanbul Kartal'da bulunan Siemens Türkiye, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa'daki ofisleri, Gebze'deki Entegre Üretim Tesisleri ve Ankara ODTÜ'de yer alan Teknokent ofisleri ile hizmet vermektedir.


Siemens hakkında:


Siemens AG (Berlin ve Münih), 171 yıldır mühendislikte mükemmellik, inovasyon, kalite ve güvenilirlik yönleriyle öne çıkan uluslararası bir teknoloji şirketidir. Dünya çapında faaliyet gösteren şirket, elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon alanlarına odaklanmaktadır. Enerji ve kaynakları verimli kullanan teknolojileri ile dünyanın en büyük üreticilerinden biri olan Siemens, verimli enerji üretimi ve enerji iletimi çözümleri tedarikinde lider konumda bulunmaktadır. Siemens ayrıca altyapı çözümleriyle endüstri için otomasyon, sürücü ve yazılım çözümlerinde öncülük etmektedir.


Şirket, bunun yanında önemli tıbbi görüntüleme sistemleri (bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans vb.) tedarikçilerindendir ve laboratuvar diagnostiği ile birlikte klinik IT alanlarında da lider konumdadır.30 Eylül 2017 tarihinde sona eren 2017 mali yılında şirketin elde ettiği toplam cirosu 83 milyar Euro, net kârı ise 6,2 milyar Euro'dur. Eylül 2017 sonu itibariyle Siemens'in dünya genelindeki toplam çalışan sayısı yaklaşık 372 bindir. Ayrıntılı bilgi için www.siemens.com adresini ziyaret edebilirsiniz.


Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News