Siemens

Siemens’ten ‘Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’e dev katkı

Siemens’ten ‘Ankara Şehir Hastanesi Bilkent’e dev katkı

12.03.2019

Siemens, Ankara Şehir Hastanesi Bilkent'e Avrupa'nın en büyük laboratuvarını kurdu, Bina Teknolojileri ile geleceğin sağlık kampüsünü inşa etti.Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük 'Kamu-Özel İş Birliği' projesi olan ve CCN Yatırım Holding tarafından 1,1 milyar Euro'luk yatırımla hayata geçirilen Ankara Şehir Hastanesi Bilkent'in tüm laboratuvar sistemleri Siemens Healthineers Türkiye tarafından kuruldu. Yüksek standartlarda bir altyapıya ve son teknoloji ürünü tıbbi cihazlara sahip olan laboratuvarda, günde ortalama 130 bin, ayda ise 3 milyonun üzerinde testin çalışması planlanıyor. Ayrıca laboratuvar sayesinde rutin test işlemlerinin hepsi aynı gün içinde sonuçlandırılacak ve genetik tetkikler için yurtdışına numune gönderilmesine gerek kalmayacak.


Siemens Türkiye'nin Bina Teknolojileri alanındaki çözümleri de sağlık kampüsünün dijitalizasyonu ve otomasyonuna ciddi katkılar sundu. Öne çıkan uygulamalar arasında; merkezi izleme ve yönetim uygulaması, güvenlik ve alarm sistemleri, yangın güvenliği sistemleri, yeni doğan servisi-bebek emniyeti, geçiş izin ve kontrol sistemleri, hemşire çağırma servisi, ameliyathane otomasyonu ve network altyapısı yer alıyor. Ayrıca hastanedeki tüm sistemlerin tek bir çatı altında Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile eş güdümlü ve entegre şekilde çalışmasına olanak sağlandı.


"Türkiye'nin sağlık alanındaki en büyük Kamu-Özel işbirliği projesine teknolojilerimizle katkı sunmaktan gurur duyuyoruz"


Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Hüseyin Gelis, sağlık kampüsüne sundukları katkılarla ilgili şunları söyledi: "Ankara Şehir Hastanesi Bilkent'te Siemens Healthineers olarak Avrupa'nın en büyük laboratuvarını kurarken Siemens Bina Teknolojileri ile de en kapsamlı bina teknolojilerini kullanarak geleceğin sağlık kampüsünü inşa ettik. Sadece Türkiye'de değil, dünyada da yeni kurulmaya başlanan öncü laboratuvar sistemlerini buraya getirdik. Bu sağlık kampüsündeki laboratuvar hizmetlerimizin önümüzdeki beş yılda 50 milyon kişiye fayda sağlamasını öngörüyoruz. Ayrıca güvenlik, iklimlendirme ve otomasyon alanlarında öncü bina teknolojilerimizle, yüksek enerji verimliliği, çalışan ve hasta konforu sağlıyoruz. Tüm bu teknolojilerimizle ülkemizin sağlık alanındaki en büyük Kamu-Özel işbirliği projesine katkı sunmaktan gurur duyuyoruz."


Laboratuvar hizmetlerinde hız ve hasta konforu artıyor


Siemens Healthineers'ın dünyanın önde gelen büyük laboratuvarlarına yeni kurmaya başladığı yeni nesil immünoassay ve klinik kimya sistemleri bu laboratuvarın en önemli parçasını oluşturuyor. Otomasyon sistemiyle entegre çalışan son teknoloji sistemleri sayesinde de kalite, takip edilebilirlik ve verimlilik artırılırken, hasta sonuçlarında, yüksek tutarlılıkta öngörülebilir sonuç verme sürelerine ulaşılıyor. Merkez laboratuvarın ana bölümleri, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Genetik ve Tıbbi Patolojiden oluşuyor. Bu bölümlere ek olarak, Tüberküloz ve Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Doku Tipleme Laboratuvarı, Seroloji ve Sitogenetik Laboratuvarları da bulunuyor. Özellikle geniş test panelleri, dijital numune takibi, örnek vaka izlenebilirliği, otomasyon sistemi gibi özellikler hastane kapsamındaki akıllı laboratuvar sistemlerinin temelini oluşturuyor. Bu sayede;Avrupa'nın En Kapsamlı Bina Teknolojileri


Siemens Türkiye'nin Bina Teknolojileri birimi, Ankara Şehir Hastanesi Bilkent'in entegre çalışan sistemleri ve ağ yapısı ile geleceğin teknolojilerine uygun bir altyapı kurdu. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi ile entegre çalışan bu altyapı, şirketin en büyük geleceğe hazır hastane çözümü özelliğini taşıyor. 22 ayrı sistemden gelen 500 binden fazla noktanın yönetildiği Siemens Desigo CC çatı entegrasyon yazılımı, Bilkent Şehir Hastanesi'nin enerji verimli çalışmasını, hasta ve çalışan konforunu sağlıyor.


Güvenlik SistemleriBebek Takip Sistemi – Yenidoğan ServisiYangın Güvenliği SistemleriHastane Konforu ve Ameliyathane OtomasyonuFacebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News