Siemens

Siemens Türkiye’nin “Kariyerini Sahiplen Ekosistemi” HR Tech Leaders etkinliğinde tanıtıldı

Siemens Türkiye’nin “Kariyerini Sahiplen Ekosistemi” HR Tech Leaders etkinliğinde tanıtıldı

08.05.2019

Siemens Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Aslı Kunur, &NOW Business&Tech Week kapsamında gerçekleşen "HR Tech Leaders" etkinliğinde, dijital dönüşümün iş dünyasındaki etkilerine değinerek, Siemens Türkiye'de çalışanların gelişimi için hayata geçirilen "Kariyerini Sahiplen Ekosistemi" isimli dijital platformu tanıttı. Platform, eğitim ve kariyer seçimleri konusunda çalışanın belirleyici olmasıyla fark yaratıyor.


Türkiye'nin en büyük İş ve Teknoloji etkinliği "&NOW Business&Tech Week" bu yıl 2-3 Mayıs tarihlerinde Siemens Türkiye'nin de katılımıyla gerçekleştirildi. Management Centre Türkiye (MCT) tarafından düzenlenen etkinlikte, farklı ülkelerden gelen katılımcılar teknoloji, yönetim ve insan kaynakları arasındaki ilişkiyi iki gün boyunca devam eden sunum ve oturumlarla değerlendirdiler. İnsan Kaynakları Zirvesi, Dijital Liderlik Zirvesi, Future of Work Zirvesi, HR Tech Leaders, Be Digital Yönetim Fuarı gibi pek çok etkinliği bünyesinde barındıran &NOW ile dijital dönüşümün insan kaynakları üzerindeki etkisi tüm yönleriyle ele alındı.


Aslı Kunur: "Merkeze çalışanın kendisini yerleştiriyoruz"

&NOW Business&Tech Week kapsamında 3 Mayıs'ta gerçekleşen HR Tech Leader etkinliğinde Siemens Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Aslı Kunur, "Kariyerini Sahiplen Ekosistemi" başlıklı bir sunum yaptı. Kunur, dijital dönüşümle birlikte çalışanlar ve iş birimleri açısından insan kaynaklarının son dönemde "stratejik partner" olma yönüyle ön plana çıktığını ifade ederek, değişen dünyada çalışanların beklentilerinin de değiştiğine, bu beklentileri gerçekleştirmek için bir dönüşüm gerektiğine dikkat çekti.


Aslı Kunur, Siemens'in bu doğrultuda 2017 yılında başlattığı "HR Transformation" (İK Dönüşüm) sürecini şu sözlerle açıkladı: "Projeye başlama noktasında insan kaynaklarına bakış açımız farklıydı. Ulaşmak istediğimiz noktada ise global, yalın ve çevik bir insan kaynakları vizyonumuz vardı. Bu yolculukla bazı süreçlerimiz standartlaştırılıp basitleşti, hatta bazılarından tamamen vazgeçtik. Günümüzde Siemens Türkiye'de İnsan Kaynaklarını alanında uzman, iş odağı yüksek, stratejik bir partner olarak konumlamayı amaçlıyoruz."


Türkiye'de ve dünyada dijitalizasyonun öncüsü olan Siemens'te bu noktada geliştirilen çözümler de dijital teknolojilerden destek alarak insan kaynakları uygulamalarına farklı bir yaklaşım sunuyor. İK Dönüşüm süreci kapsamında hayata geçirilen "Kariyerini Sahiplen Ekosistemi", çalışanların kendi kariyer gelişimleri için en doğru yolu kendilerinin belirleyebileceği gerçeğine dayanıyor. Böylece performans, yedekleme planı ve kariyer planlama gibi süreçlerde en büyük rol çalışanlara düşüyor.


Çalışanın kendisini keşfetmesi ve yeteneğini göstermesi için hayata geçirilen ve merkeze çalışanı alan bu dijital platformda, Employee Profile (Çalışan Profili) ve Job Tagging (Pozisyon Etiketleme) olmak üzere iki modül bulunuyor.


Her çalışanın görünürlüğünü artırmasını ve kuvvetli yönlerini tüm organizasyonla paylaşmasını hedefleyen Employee Profile ile Siemens Organization Cosmos (Siemens Organizasyon Evreni) içinde çalışan profili sayfasına LinkedIn üzerinden aktarım yapılıyor. Job Tagging ise çalışanların ilgi duydukları pozisyonlar ve organizasyonlar için profillerini etiketleyebilmelerine imkân veriyor. Bu sayede çalışanlar, ilgilendikleri pozisyon veya organizasyonun açık olması durumunda bilgilendiriliyor. Siemens Türkiye'nin İnsan Kaynakları, 2018 yılının sonunda kullanıma açılan bu uygulamaların yaygınlaştırılması için çalışmalarına devam ediyor.


Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News