Siemens

Siemens Gamesa, Türkiye’deki rüzgâr türbini liderliğini güçlendiriyor

Siemens Gamesa, Türkiye’deki rüzgâr türbini liderliğini güçlendiriyor

14.01.2020

Anadolu'nun rüzgarına göre türbin üretti


Türkiye'de rüzgar türbini lideri olan Siemens Gamesa'nın yeni türbinin montajı 2020 yılında yapılacak. Türbinin en büyük özelliği ise Anadolu iklimi gibi orta seviye rüzgâr koşullarında en yüksek verimi sağlaması.


Siemens Gamesa, 53 MW'lık Kartal RES projesine, esnek güç değeri aralığına sahip olan SG 4.5-145 karasal (onshore) rüzgâr türbinlerinin tedariki için Callax Holding ile sözleşme imzaladı. Anadolu'nun genel iklim karakteri gibi orta seviyede rüzgâr koşullarına sahip lokasyonlar için ideal bir çözüm olan SG 4.5-145 türbini, spesifik saha koşullarına göre özelleştirilmiş çözümlerle maksimum verimlilik elde etmek üzere geliştirildi. Türbin, ilgili proje çerçevesinde esnek bir şekilde yapılandırılarak 4,2 ile 5,0 MW arası enerji üretebiliyor. Türkiye'de ilk kez sipariş edilen bu türbinlerin kurulumunun 2020 yılında yapılması planlanıyor.


İzmir, Çanakkale, Eskişehir'e kurulacak

Siemens Gamesa ayrıca Artıbir Enerji Grup'tan da 3,75 MW operasyon modlu SG 3.4-132 Class IA türbinler için toplam 30 MW'lık sipariş aldı. 3,75 MW modeli için Türkiye'deki ilk siparişler olan bu türbinlerin kurulumu 2020'de yapılacak. Türkiye'deki bu yeni projeler İzmir, Çanakkale ve Eskişehir'de orta ve yüksek rüzgar koşullarındaki sahalarda hayata geçirilecek. 2019 mali yılının 4. çeyreğinde imzaları atılan bu siparişlerin tamamı için uzun vadeli servis anlaşmaları da imzalandı.


Türkiye'de ilk kez

Siemens Gamesa Türkiye CEO'su Ebru Çiçekliyurt şunları ifade etti: "Ülkemizde uzun süredir koruduğumuz konumumuzu daha güçlendirecek yeni projeler almanın gururunu yaşıyoruz. Dünya genelinde toplam 2 GW'tan yüksek kapasitede projelerde kullanılan ve güçlü performansıyla müşterilerimizin tercihi olan karasal SG 4.5-145 türbinimiz Türkiye'de ilk kez kullanılacak. Türkiye'nin rüzgar enerjisi pazarı kayda değer bir büyüme potansiyeline sahip bulunuyor ve şirketimiz de ülkedeki güçlü performansıyla bu büyümeye katkı sağlamak için ideal konumda yer alıyor. Aldığımız bu yeni siparişler de müşterilerimize büyük bir ekonomik katma değer kazandıran teknoloji ve servisler sunduğumuzu bir kez daha gösteriyor."


Lider marka

Siemens Gamesa, Türkiye'de 1,3 GW'ı aşan kurulu güçle, rüzgar türbini tedariğinde öncülük ediyor. Kurulduğu günden bu yana Türkiye rüzgar enerjisi pazarında aktif rol oynayan şirket, ülkenin farklı bölgelerinde çok sayıda projeyi başarıyla tamamladı. WindEurope kuruluşu, 2019-2023 arasında Türkiye'nin rüzgar enerjisi kurulu gücünü 4,3 GW artırmasının beklendiğini ifade ediyor.


Siemens Gamesa, Türkiye'deki güçlü ve benzersiz konumu sayesinde bu büyümeye önemli katılımda bulunuyor. Türkiye'de bir rüzgar türbini fabrikası ve bir Ar-Ge merkezi yatırımı yapan ilk ve tek rüzgar türbini tedarikçisi olarak, Siemens Gamesa rüzgar enerjisi sektörünün gelişimine önemli katkı sağlıyor.


Siemens Gamesa Renewable Energy hakkında

Rüzgar enerjisi sektörünün global lideri Siemens Gamesa deniz üstü (offshore), karasal (onshore) ve servisler olmak üzere sektörün her noktasında güçlü bir varlık göstermektedir. Şirket, gelişmiş dijital yetenekleri sayesinde en kapsamlı ürün portföylerinden birini ve sektör lideri servisleri sunmakta, böylece daha uygun maliyetli ve güvenilir temiz enerji üretimine destek olmaktadır. Dünya genelinde 99 GW'ı aşan kurulu gücüyle Siemens Gamesa hem karasal hem de deniz üstü rüzgar türbinlerinin üretimini, kurulumunu ve bakımını yapmaktadır. Şirketin bekleyen sipariş tutarı 25,5 milyar Euro'ya ulaşmıştır. Merkezi İspanya'da bulunan Siemens Gamesa, İspanya borsasında (Ibex-35 endeksi) işlem görmektedir.


Facebook Twitter Bizi takip edin
Alternate Text Siemens News