Siemens

Siemens Sanat

Siemens Sanat üç yıldır Sınırlar-Yörüngeler ile güncel sanatın genç yeteneklerini keşfediyor

Sınırlar-Yörüngeler yarışmasının sonuçları belli oldu

Siemens Sanat'ın 2007 yılında güncel sanatın genç yeteneklerini keşfedip, sanat platformunda yer almalarına yardımcı olmak üzere başlattığı Sınırlar Yörüngeler yarışması, bu yıl da gençler tarafından büyük ilgiyle karşılandı.

Çeşitli fakültelerden pek çok lisans ve lisans üstü öğrencisi yetenekli gencin resim, video, yerleştime gibi farklı tekniklerle hazırladıkları yapıtlar, Tayfun Erdoğmuş, Mürteza Fidan, T.Melih Görgün, Ahmet Öktem ve Hale Tenger'in yer aldığı Sergi Değerlendirme Komisyonu tarafından titizlikle incelendi. Yarışmada başarılı görülen çalışmaların ilk bölümü "Sınırlar Yörüngeler 5" adlı sergide 6 Mayıs - 12 Haziran tarihleri arasında sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Sınırlar Yörüngeler 5'i, başarılı bulunan yapıtların ikinci bölümünün sergileneceği Sınırlar Yörüngeler 6 takip edecek.

Siemens Sanat küratörleri Mürteza Fidan ve T.Melih Görgün, Sınırlar Yörüngeler 05-06'da yer alan 18 sanatçının; yapıtın kökenindeki sınırları silikleştirilerek, diyalektik ilişkisinin bütünselliğini deneyimlediklerini, bazen atak bazen de edilgen tavır sergileyerek, görüntüyle gerçeğin ayrımına varmaya çalıştıklarını belirtiyorlar.

Sınırlar Yörüngeler 5'de çalışmalarına yer verilen sanatçı Fırat Neziroğlu, güncel bir formun sıradanlığını dokuma tekniği aracılığıyla çoğaltarak törenselleştiriyor. Demet Yalçınkaya ise tepkisel bilincin diyalektik ilişkisini pentürle dolayımlayarak sorguluyor. Seval Şener'in resimleri, suretten-surete yeniden yapımla görüntünün oyalayıcılığına karşı eleştirel bir tutum sergiliyor. Türkay Çotuk ise görüntü ve sesin kendisini tekrar ettirerek, kendi gerçeklik temsilini iptal ediyor ve geriye kalan ruhunun videodaki yansımasıyla karşı karşıya bırakıyor izleyiciyi.

Sibel Horada Coşkun'un yerleştirmesi, kendi bedeninin değişimini, bedeninin artıklarının tanıklığı ile okumayı deneyimliyor. Zekine Kundukan'ın resimlerinde seyirciyi travmanın terapisinde, bölünmüş ruhların sağaltım imgeleri karşılıyor. Sevgi Arı'nın kolajları, görüntülerin gösterge değerleriyle anlatım değerleri arasındaki sapmalar ve kopuşların yarattığı görüntü kapasitesine işaret eden, dijital birimlerden oluşuyor.

Orsam ve Ran-Trans sponsorluğunda gerçekleştirilen Sınırlar Yörüngeler 5 sergisi 6 Mayıs- 12 Haziran tarihleri arasında haftanın her günü saat 10:00 - 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Siemens Sanat
Meclisi Mebusan Cad. No:45 Fındıklı-İstanbul
Tel:(212) 334 11 04 / www.siemenssanat.com

English