Siemens

Siemens Sanat


Siemens Sanat Hakkında


Siemens'in kurumsal sosyal sorumluluğu çerçevesinde; Siemens Sanat, bir güncel sanat ve sanatsal araştırmalar merkezi olarak 16 Ocak 2004 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır. Açıldığı günden 2007'ye dek Siemens Sanat genç yeteneklerin eserlerinin sergilendiği ve sanatseverleri bir araya getiren bir güncel sanat merkezi olmayı hedeflemiştir. Marcus Graf'ın sanat danışmanlığı ve küratörlüğünü yürüttüğü bu süre zarfında iki ayda bir deneysel çalışmalara yer veren ve genç sanatçıları ön plana çıkaran karma sergiler düzenlenmiştir.


Siemens Sanat, 2007 yılında yeniden yapılanma programı çerçevesinde, gelecek dönemlerde; çeşitli küratörlerin işbirliği ile gerçekleştireceği grup sergilerini destekleyerek güncel sanata öncülük etmeyi amaçlamaktadır.


Siemens Sanat, genç sanatçılar için seçkin bir ortam olmayı amaçlamasının yanı sıra her yeni sergi ile beraber ziyaretçi sayısını artırmaya ve sanat eğitimi alan öğrencilere yönelik yarışma sergileri, rehberli turlar ve güncel sanatı destekleyen aktiviteler düzenlemeye devam edecektir. Siemens Sanat, yıllık programı dâhilinde resim, heykel, fotoğraf, video ve performans gibi farklı sanat dallarını bir araya getirmektedir.


Siemens Sanat; güncel sanat ve güncel yaşam ile ilgili sorgular içeren çalışmalar ve bu konular ile ilgili yeni önerme deney ve araştırmaları sanatseverlere sunarak, farklı perspektif ve fikirlerin paylaşıldığı bir iletişim platformu oluşturmayı hedeflemektedir.


Fındıklı'da bulunan Siemens Sanat galerisi; iş adamlarını, akademik çevreyi, öğrencileri, sanatseverleri ve sanatçıları bir araya getiren uygun bir yerde konumlanmıştır.


Siemens Sanat'ın sanatsal danışmanları; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümünden Prof. T. Melih Görgün ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden Yrd. Doç. Mürteza Fidan'dır.